22 Ağustos 2012 Çarşamba

Obezite İle Nasıl Mücadele Edilir?

Obezite ile nasıl mücadele edilir? Obezite ile mücadele konusunda en önemli unsur kişinin bilinçli olması ve sağ duyulu hareket edebilmesidir. Devletimizin de obezite ile mücadeleyi başlattığı bu son günlerde insanlar artık bu konuda daha iyi bir şekilde bilinçlenmeye başladılar. Bu bilinçlenme sayesinde alınan tedbirler de elbette daha isabetli olmaktadır. Şimdi kısaca obezite ile mücadele konusunda neler yapmalıyız bunlara göz atalım.

obezite ile mücadele etmeliyiz
Obezite ile mücadele konusunda etkili olabilmek için öncelikle obez olmamıza neden olan unsurları bir bir gözden geçirip bu nedenleri ortadan kaldırmakla başlayacağız. Obeziteye neden olan en büyük etkenlerin dengesiz ve sağlıksız beslenme olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden öncelikli yapmamız gereken şey beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmek.

Sebze ağırlıklı beslenmeye, ağır ve yağlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmaya, öğün atlamamaya, azar azar ama sık sık yemeye özen göstermeliyiz. Hazır gıdalar ve fast food tarzı yiyeceklerden özellikle kaçınmalıyız zira bu şekilde beslenmek son derece yanlıştır. Bunlar ile birlikte az da olsa egzersiz yapmamız sağlığımız açısından obezite ile mücadele konusunda son derece önemli bir yer tutmaktadır. Benim vaktim yok spor falan yapamam diyorsanız en azından günde yarım saat yürüyüş için kendinize zaman ayırın. Çok mecbur kalmadıkça araba kullanmayın bunun yerine yürümeyi tercih edin. Bu şekilde obezite ile mücadele konusunda bireysel  ödevlerinizi yerine getirmiş olacaksınız.

Bir önceki yazımda da belirttiğim gibi obezite çok ciddi bir sağlık problemidir. Eğer obezite, çok ilerlemişse ya da tek başınıza alacağınız tedbirlerin yeterli olmayacağı kanaatindeyseniz muhakkak tıbbi destek almalısınız. Tıbbi destek kapsamında sadece psikolojik terapi ya da uzun uzun diyet listeleri değil cerrahi müdahale de söz konusu olmaktadır. Doktorlarımız, obezitenin seviyesine ve kişinin durumuna göre en uygun tedavi yöntemini kullanmaktadırlar.  Artık bütün sağlık kuruluşları bu konuda insanlara çok iyi bir şekilde yardımcı omaya başladılar. Bu imkanlardan faydalanmalıyız. Unutmayın ki sağlığınız her şeyden önce gelir ve obezite çok ciddi bir hastalıktır.

Değerli arkadaşlar sizin yorumlarınız ve görüşleriniz ya da sorularınız bizim için çok önemlidir. Bu konuda tereddüt etmeden aşağıdaki yorum yaz bölümünden bize yazın. Saygılar...

1 yorum:

  1. obeziteyle ilgili yaptığım en büyük keşif EKMEK. Evet ekmek yemeyi bırakarak 40 günde süper inceldim. http://eviyap.blogspot.com/search/label/SAĞLIK

    YanıtlaSil